ADF4360-6BCPZ OverviewAs a clock IC, it uses the Tray package. 24-WFQFN Exposed Pad, CSP contains this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 24 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. This Clock PLL will be fed by CMOS, TTL as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. There are 3V~3.6V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with Clock logic levels. This is an electronic part that can be classified as a Fanout Distribution, Integer N Synthesizer (RF) in this case. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. ADF4360 is the base part number for finding related electronic parts. There is a 24 pin that is available on the frequency synthesizers. The maximum supply voltage that analog clock generator can handle is 3.3V. 3 signal outputs allow for maximi3ation of output frequency. At a frequency of 1.25GHz, the system can achieve high efficiency. This time clock generator requires a supply current of 45mA in order to operate properly. In this RF synthesizer operation, 43mA of current are supplied.
ADF4360-6BCPZ FeaturesAvailable in the 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
ADF4360-6BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4360-6BCPZ Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Distribution, Integer N Synthesizer (RF) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 1.25GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADF4360 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 45mA |
| Nominal Supply Current | 43mA |
| Max Supply Current | 43mA |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |