CDC2510CPWRG4 OverviewIt is packaged using the Tape & Reel (TR) method since it is a clock IC. Embedded in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 24 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3.3V. It is designed that the Clock PLL's input should be Clock. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 3.6V as a supply voltage. There should be a voltage supply above 3V for this frequency generator in order to ensure its safety. As long as you provide 3V~3.6V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be 0°C~85°C. An electrical part such as this one can be classified as a PLL Clock Driver component. In this IC, a 24-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 24 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 3.3V that frequency generators can handle. 10 signal outputs maximi10e the output frequency. Low timing skew is provided by this analog clock generator at maximum 0.2 ns. At 125MHz, frequency synthesizer achieves high efficiency.
CDC2510CPWRG4 FeaturesAvailable in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
CDC2510CPWRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC2510CPWRG4 Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445mg |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | PLL Clock Driver |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 125MHz |
| Base Part Number | CDC2510 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 10μA |
| Power Dissipation | 700mW |
| Quiescent Current | 10μA |
| Output Characteristics | SERIES-RESISTOR |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |