ADG3233BRJ-REEL OverviewEmbedded in the SOT-23-8 package, it is now available to you.Packaged as Tape & Reel (TR).This output is configured with Non-Inverted.Level translators is the Voltage Level type of translator that is used in this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.This electrical device has channel type Bidirectional.During operation, the temperature is set to -40°C~85°C TA.1 circuits are used to provide this superior level of flexibility.Usually, when a transmission line is terminated, there are 8 termination points used.There is a base part number ADG3233 that refers to the related parts.In order to power the device, a voltage supply of 1.8V is required.The pin count of this device is 8.The pin configuration of the device is 8.3.6V is the maximum supply voltage it can handle.There is a minimum supply voltage of 1.65V for it.There is a configuration of 1.65V~3.6V for the VCCA supply rail.There is a configuration of 1.65V~3.6V for the VCCB supply rail.In the absence of external influences, it consumes 2μA of quiescent current.As long as Bypass Circuit is ensured, operations will succeed.
ADG3233BRJ-REEL FeaturesSOT-23-8 package
1 circuits
8 pin count
8 pins
ADG3233BRJ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADG3233BRJ-REEL voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Bypass Circuit |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADG3233 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Non-Inverted |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Nominal Supply Current | 2μA |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 2μA |
| Turn On Delay Time | 10.5 ns |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 10Mbps |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| High Level Output Current | -8mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 8mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.65V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.65V~3.6V |
| Length | 2.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |