PI74AVC164245AAEX Overview48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.Packaged in the way of Tape & Reel (TR).Tri-State, Non-Inverted is the output configured for it.Its translator type is Voltage Level.Mounting this electronic component follows the Surface Mount method.In this electrical device, the Channel type is Bidirectional.There is -40°C~85°C TA operating temperature.Transmission lines are terminated using 48 terminations.Parts that are related to 74AVC164245 can be identified based on its base part number.Power comes from a voltage of 3.3V.The device is part of the 74AVC series.The board has 48 pins.16 Bits are used in the design of this electronic part.Level translators supports a maximum supply voltage of 3.6V.With a minimum supply voltage of 3V, it operates.Level translators is configured from 2.3V~2.7V for the VCCA supply rail.Level translators is configured from 3V~3.6V for the VCCB supply rail.Using the method of Surface Mount, this electronic component is mounted.A BUS TRANSCEIVER logic IC is used.In transmission lines, there are 2 terminations, which correspond to the characteristic impedance of the line.Electronic devices like this belong to the family AVC.Level translators consumes 30μA quiescent current and is not affected by external factors.As a result of its reliable performance, it is well suited for TAPE AND REEL.The element count is 2.
PI74AVC164245AAEX Features48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package
74AVC series
48 pins
2 elements
PI74AVC164245AAEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI74AVC164245AAEX voltage translators & level shifters applications.
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AVC |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 74AVC164245 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Load Capacitance | 30pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Quiescent Current | 30μA |
| Turn On Delay Time | 4.5 ns |
| Family | AVC |
| Logic Function | Level Shifter, Transceiver, Translator |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 3.5 ns |
| High Level Output Current | -12mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 12mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 2.3V~2.7V |
| Voltage - VCCB | 3V~3.6V |
| Channels per Circuit | 8 |
| Width | 6.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |