ADM1022ARQZ OverviewPackaging consists of materials from Tube.There is a 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package that is used in order to conserve space.This type of Temperature Sensor is capable of providing superior performance.Surface Mount is used as the mounting method.In order to avoid unnecessary cooling processes, the operating temperature should be kept at 0°C~85°C.Sensor and detector interface uses the input type Logic.The use of 16 terminations is intended to prevent signals from reflecting off the transmission line's end.According to its base part number of ADM1022A, related electronic parts are available.In this case, it is configured with 1 functions.There is a voltage supply of 3.3V that is used to operate it.Each 16 component pin is designed for a specific purpose.As its output type, it uses Analog.The device is capable of being used with a supply current of 2.6mA.3V is maintained as the minimum supply voltage.There is a maximum supply voltage of 5.5V.A 2 channel is designed for the transmission of data.
ADM1022ARQZ FeaturesWith 3.3V channels
consumer IC type: 3V
ADM1022ARQZ ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
ADM1022ARQZ applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Temperature Sensor |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | STAND BY MODE |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADM1022A |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Analog |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Adjustable Threshold | NO |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 2.6mA |
| Length | 4.9022mm |
| Height Seated (Max) | 1.7526mm |
| Width | 3.9116mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |