CS4121ENF16G OverviewThe package contains materials from Tube.The 16-DIP (0.300, 7.62mm) package is used to save space.Since it is a type of Sensor Interface, it is capable of providing superior performance.As a mounting method, Through Hole is employed.In order to avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be maintained at -40°C~105°C.The input type of the program is Voltage.A 16 termination is used to prevent signals from reflecting off the transmitter end of the cable.Its base part number of CS4121 can be used to locate related electronic parts.The system is configured with 1 functions.The device operates at a voltage of 13.1V.This is a type of electronic device with 16-pins.The pins of the 16 component are designed to perform the function for which they were designed.Sensor and detector interface is mounted in the direction of Through Hole.The output type is Differential.When the operating supply current is maintained at 125mA, improved efficiency can be achieved.When the supply voltage exceeds 16V, failures will occur.When the supply voltage is lower than 8V, failures will occur.In applications with a supply voltage of 13.1V, it is used.
CS4121ENF16G FeaturesWith 13.1V channels
operate temperature at the range of 125mA
CS4121ENF16G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CS4121ENF16G applications of sensor and detector interfaces.
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Sensor Interface |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 13.1V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS4121 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 13.1V |
| Max Supply Voltage | 16V |
| Min Supply Voltage | 8V |
| Operating Supply Current | 125mA |
| Nominal Supply Current | 125mA |
| Input Type | Voltage |
| Output Peak Current Limit-Nom | 0.01A |
| Output Current Flow Direction | SOURCE SINK |
| Length | 19.175mm |
| Height Seated (Max) | 4.44mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |