ADM483EAN OverviewIt is set to 5 V in the power supply settings for the component. This device is a self-contained unit in Line Driver or Receivers. In order to operate, it requires a maximum supply current of 0.36 mA. The pin count of this device is 8.
ADM483EAN FeaturesLine Driver or Receivers subcategory
ADM483EAN ApplicationsThere are a lot of AnalogDevices
ADM483EAN Controllers Interface ICs applications.
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
| Surface Mount | NO |
| Number of Terminals | 8 |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Analog Devices Inc |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | No |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Current-Max | 0.36 mA |
| Seated Height-Max | 5.33 mm |
| Differential Output | YES |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Interface Standard | EIA-422; EIA-485 |
| Receive Delay-Max | 2000 ns |
| Transmit Delay-Max | 2000 ns |
| Output Low Current-Max | 0.004 A |
| Out Swing-Min | 3.5 V |
| High Level Input Current-Max | 0.000001 A |
| Width | 7.62 mm |
| Length | 9.88 mm |