XR22802IL56TR-F Overview56-VFQFN Exposed Pad contains it. With its Tape & Reel (TR)-shaped packaging, it's easy to carry. Temperature regulation to -40°C~85°C ensures reliable operation. Using a 4.4V~5.25VV power source should be fine. There is currently a 185mA supply available.
XR22802IL56TR-F FeaturesXR22802IL56TR-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR22802IL56TR-F Controllers Interface ICs applications.
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 4.4V~5.25V |
| Function | Bridge, USB to Ethernet |
| Interface | USB |
| Current - Supply | 185mA |
| Protocol | Ethernet |
| Standards | USB 2.0, 10/100 Base-T/TX PHY |