ADMW1001BCPZ-RL7 OverviewThe package contains materials from Cut Tape (CT).The 48-WFQFN Exposed Pad, CSP package is used to save space.Since it is a type of Sensor Interface - Unprogrammed, it is capable of providing superior performance.As a mounting method, Surface Mount is employed.In order to avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be maintained at -40°C~85°C.The input type of the program is Logic.A 48 termination is used to prevent signals from reflecting off the transmitter end of the cable.The system is configured with 1 functions.The device operates at a voltage of 3.3V.The output type is SPI.Sensor and detector interface is permissible to use Sensor and detector interface wSensor and detector interfaceh a supply current of 6mA.
ADMW1001BCPZ-RL7 FeaturesWith 3.3V channels
ADMW1001BCPZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADMW1001BCPZ-RL7 applications of sensor and detector interfaces.
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Sensor Interface - Unprogrammed |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Output Type | SPI |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 6mA |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |