HI-8431PQIF OverviewThe input type is Digital.A number of 1 functions have been configured.Pins on 32 components are designed to perform the specified functions.As an output type, it uses Digital.
HI-8431PQIF FeaturesHI-8431PQIF ApplicationsThere are a lot of Holt Integrated Circuits, Inc.
HI-8431PQIF applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 32 |
| EU RoHS | Compliant |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| Automotive | No |
| PPAP | No |
| Process Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 3.3|5 |
| Typical Supply Current (mA) | 10(Max) |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Supplier Temperature Grade | Industrial |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1 |
| Package Width | 7 |
| Package Length | 7 |
| PCB changed | 32 |
| Standard Package Name | QFP |
| Supplier Package | TQFP |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Manufacturer | Holt Integrated Circuits Inc |
| Package Shape | SQUARE |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Output Type | Digital |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Input Type | Digital |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Sensor Type | Discrete to Digital |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Length | 7 mm |
| Width | 7 mm |