ADN2819ACP-CML OverviewClock program is accessible in the Tray package. Clock program is contained in a package of 48-VFQFN Exposed Pad, CSP. Surface Mount is the recommended mounting type. There are 48 terminations in it. The part provides 3.3V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run 240. The maximum frequency for normaloperation is 2.7GHz. Clock program varies the range of -40°C~85°C operating temperature. A voltage of 3V~3.6V can be supplied by the component. SONET/SDH, STM is the main purpose of the component. Circuits application includes 48 pins. The device uses the telecom IC type of CLOCK RECOVERY CIRCUIT.
ADN2819ACP-CML FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 240
ADN2819ACP-CML ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADN2819ACP-CML application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Frequency (Max) | 2.7GHz |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | CLOCK RECOVERY CIRCUIT |
| Main Purpose | SONET/SDH, STM |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |