ADN4670BSTZ-REEL7 OverviewThe clock divider is packaged in a 32-LQFP case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 1.1GHz. It contains 32 terminations. The supply voltage of 2.5V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Buffer/Driver, Multiplexer. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~2.625VV. It has a pin count of 32. It is operated by using 32 pins. This is a member of the ADN4670 family. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 2.375V to ensure normal operation. By default, output 10 is set. A voltage of 2.5V is recommended for maximum efficiency.
ADN4670BSTZ-REEL7 Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
ADN4670BSTZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADN4670BSTZ-REEL7 Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver, Multiplexer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADN4670 |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 35mA |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Frequency (Max) | 1.1GHz |
| Data Rate | 1.1 Gbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | LVDS |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Duty Cycle | 55 % |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |