NB7L111MMN OverviewIt is package in 52-VFQFN Exposed Pad case. It is packaged as a Tube. In normal operation, 5.5GHz is the maximum value. A total of 52 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~3.465V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 52 pins are present on timeing clock. The output of it is CML. This IC divider operates on 52 pins. It belongs to the family of NB7L111M. It belongs to the family of electronic gadgets known as 7L. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. A supply of 2.5/3.3V volts is needed to power it. It is also possible to obtain ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY when using this gadget.
NB7L111MMN Features52 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB7L111MMN ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7L111MMN Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 52 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | NB7L111M |
| Output | CML |
| Pin Count | 52 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 5.5GHz |
| Family | 7L |
| Data Rate | 6 Gbps |
| Input | CML, LVCMOS, LVDS, LVNECL, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.28 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.28 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |