ADP1050ACPZ-R7 OverviewPackage Tape & Reel (TR) contains it. Due to its small size, it is included in the 20-WFQFN Exposed Pad, CSP package. Surface Mount tells us how to mount it. It is recommended that the temperature be maintained at -40°C~125°C while functioning. In terms of performance, it is a stellar choice for Power Supply Controller/Monitor. Having a voltage of 3V~3.6V allows for high efficiency. This device has an analog IC SWITCHING CONTROLLER. There are a total of 20 terminations. During reflow, the temperature peaks at 260. The pin count is 20. Similar components can be identified by its ADP1050 base part number. There are 20 pins on this board. For powering this DC DC switching regulator, a supply current of 28.5mA is used. In accordance with Surface Mount, it is mounted. Input voltage is provided at 0V~1.6V. Accordingly, a nominal input voltage of 3.3V is designed to meet the operational requirements. 2 outputs are built into this device.
ADP1050ACPZ-R7 Features20-WFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting type of Surface Mount
Input voltage of 3.3V
ADP1050ACPZ-R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADP1050ACPZ-R7 Power Supply Control ICs applications.
Projector electric hanger lift
Multimedia classroom
Multi-purposed meeting room
Command and control center
Smart home
User-available push-button control panel
Computer monitor
Touch screen
Remote control
Projector
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Power Supply Controller/Monitor |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADP1050 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 2 |
| Max Output Current | 10mA |
| Input Voltage-Nom | 3.3V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 28.5mA |
| Voltage - Input | 0V~1.6V |
| Max Output Voltage | 2.75V |
| Min Input Voltage | 3V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Min Output Voltage | 2.45V |
| Input Capacitance | 2.2μF |
| Height | 750μm |
| Length | 4.1mm |
| Width | 4.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |