LTC4151IMS#TRPBF OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package attached to it. Space is saved by offering it in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. Surface Mount specifies how it should be mounted. Temperature should remain at -40°C~85°C when functioning. This system has exceptional performance, which makes it a perfect choice for Power Supply Monitor. It is possible to achieve high efficiency with the 7V~80V supply voltage. There is an analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT in this device. The terminations total 10. There is a peak temperature of 260 during reflow. The device has 10 pins in total. In order to find comparable components, the part number is LTC4151. The 48V supply voltage enables high efficiency. It is possible to access 1 channels. During normal operation, the supply voltage (Vsup) should remain above 7V. The device is designed with 10 pins. There is a maximum supply voltage of 80V. It is powered by a supply current of 1.2mA. Energy comes from 7/80V power supplies. It is provided with a voltage of 7V~80V.
LTC4151IMS#TRPBF Features10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
LTC4151IMS#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC4151IMS#TRPBF Power Supply Control ICs applications.
Screen lift
Monogram lift
Projector electric hanger lift
Multimedia classroom
Multi-purposed meeting room
Command and control center
Smart home
User-available push-button control panel
Computer monitor
Touch screen
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Power Supply Monitor |
| Voltage - Supply | 7V~80V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 48V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4151 |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 80V |
| Power Supplies | 7/80V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 1.2mA |
| Voltage - Input | 7V~80V |
| Adjustable Threshold | NO |
| Accuracy | 1 % |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |