ADPD144RI-ACEZ-RL7 OverviewA package containing the materials of Tape & Reel (TR) is included.Using the 12-LFLGA package will allow you to save space.Despite being a type of Front End, it is capable of delivering superior performance.As its mounting technique, the Surface Mount technique is used.As a general rule, the operating temperature should be kept at -40°C~85°C to avoid unnecessary cooling.Photodiode is selected as the input type.Transmission lines are terminated with 12 terminations to minimize reflections from the end of the line.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions in this case.Sensor and detector interface operates on a voltage of 1.8V.The device is an electronic device with 12-pins.Pins on 12 components are designed for their specific purposes.As an output type, I2C is used.As long as the supply current is 9.3mA, it is permitted to be used.1.7V is kept as the minimum supply voltage.At 1.9V, the maximum supply voltage is maintained.There are 1 channels designed for the transmission of data.
ADPD144RI-ACEZ-RL7 FeaturesWith 1.8V channels
consumer IC type: 1.7V
ADPD144RI-ACEZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADPD144RI-ACEZ-RL7 applications of sensor and detector interfaces.
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-LFLGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 12 |
| Type | Front End |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.7mm |
| Pin Count | 12 |
| Output Type | I2C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Input Type | Photodiode |
| Current - Supply | 9.3mA |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.45mm |
| Width | 2.8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |