MAX35103EHJ+ OverviewA 32-TQFP Exposed Pad package can be used to save space.The Time to Flight to Digital Converter type is characterized by superior performance.This mount is based on the Surface Mount technique.If possible, the operating temperature should be kept at -40°C ~ 85°C in order to avoid unnecessary cooling.CMOS is the input type that is used.There are 32-pins on the device, so it is an electronic device.This program uses the output type Digital.If the supply voltage exceeds 3.6 V, a failure will occur.When failure occurs, it is likely that the supply voltage will be below 2.3 V.An electronic device classified under the subcategory of Interface ICs is designed using a unique formulation.Data transmission is carried out using 2 Channel channels.In this case, 32-TQFP (5x5) serves as the supplier device package.With its membership in the - series, it is able to provide the designer with a device that is extremely efficient and reliable for use in a wide variety of technological applications.
MAX35103EHJ+ FeaturesMAX35103EHJ+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX35103EHJ+ applications of sensor and detector interfaces.
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (5x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX35103 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 2.3 V |
| Interface Type | Serial, 4-Wire, SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Time to Flight to Digital Converter |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | Interface ICs |
| Output Type | Digital |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Input Type | CMOS |
| Product Type | Sensor Interface |
| REACH SVHC | Unknown |