ADPD4000BCBZR7 OverviewA package containing the materials of Tape & Reel (TR) is included.Using the 35-UFBGA, WLCSP package will allow you to save space.Despite being a type of Front End, it is capable of delivering superior performance.As its mounting technique, the Surface Mount technique is used.As a general rule, the operating temperature should be kept at -40°C~85°C TA to avoid unnecessary cooling.Analog, Digital is selected as the input type.Transmission lines are terminated with 35 terminations to minimize reflections from the end of the line.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions in this case.Sensor and detector interface operates on a voltage of 1.8V.Pins on 35 components are designed for their specific purposes.As an output type, I2C, SPI is used.As long as the supply current is 10μA, it is permitted to be used.1.7V is kept as the minimum supply voltage.At 1.9V, the maximum supply voltage is maintained.
ADPD4000BCBZR7 FeaturesWith 1.8V channels
consumer IC type: 1.7V
ADPD4000BCBZR7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADPD4000BCBZR7 applications of sensor and detector interfaces.
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 35-UFBGA, WLCSP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 35 |
| Type | Front End |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Pin Count | 35 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B35 |
| Output Type | I2C, SPI |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Input Type | Analog, Digital |
| Current - Supply | 10μA |
| Length | 3.11mm |
| Height Seated (Max) | 0.56mm |
| Width | 2.14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |