RE46C165S16F OverviewPackaging consists of materials from Tube.There is a 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package that is used in order to conserve space.This type of Smoke Detector is capable of providing superior performance.Surface Mount is used as the mounting method.In order to avoid unnecessary cooling processes, the operating temperature should be kept at -25°C~75°C.Sensor and detector interface uses the input type Photoelectric.The use of 16 terminations is intended to prevent signals from reflecting off the transmission line's end.According to its base part number of RE46C165, related electronic parts are available.In this case, it is configured with 1 functions.There is a voltage supply of 9V that is used to operate it.As an electronic device, it is a 16-pin type.Each 16 component pin is designed for a specific purpose.A Surface Mount mounting is used.As its output type, it uses Voltage.Maintaining the operating supply current at 6μA may improve efficiency.The device is capable of being used with a supply current of 6µA.The supply voltage will be exceeded by 12V and failures will occur.In the case of a lower supply voltage than 6V, failures will occur.9V power supplies are optimized for its operation.This device package is supplied by 16-SOIC.Interface is a member of the -- series, a device which combines efficiency and reliabilInterfacey for a wide range of applications.
RE46C165S16F FeaturesWith 9V channels
operate temperature at the range of 6μA
RE46C165S16F ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
RE46C165S16F applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | RE46C165 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C~75°C |
| Published | 2010 |
| Packaging | Tube |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Smoke Detector |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | RE46C165 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Max Output Current | 16mA |
| Power Supplies | 9V |
| Interface | -- |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Operating Supply Current | 6μA |
| Nominal Supply Current | 4μA |
| Quiescent Current | 5.5μA |
| Input Type | Photoelectric |
| Current - Supply | 6µA |
| Nominal Input Voltage | 12V |
| Number of Drivers | 1 |
| Height | 250μm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Free | Lead Free |