ADPD6000BCBZR7 OverviewI have packaged it in a way that is similar to CB-36-10's.There is an embedded version of it in the MouseReel package.There is a part included in Data Converter ICs that is similar to this one.An electrical device of this type is known as a Multimodal Sensor Front End device.The 1 Converter converters will be able to convert both numbers and figures into words and vice versa.
ADPD6000BCBZR7 FeaturesADPD6000BCBZR7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
ADPD6000BCBZR7 AFE applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Package / Case | CB-36-10 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Retail Package |
| Mfr | Glenair |
| Product Status | Active |
| Development Kit | EVAL-ADPD6000Z |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 1.9 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1500 |
| Supply Voltage - Min | 1.7 V |
| Interface Type | SPI |
| SNR - Signal to Noise Ratio | 117 dB |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Analog Supply Voltage | 1.7 V to 1.9 V |
| RoHS | Details |
| Digital Supply Voltage | 1.7 V to 3.6 V |
| Series | * |
| Packaging | MouseReel |
| Type | Multimodal Sensor Front End |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Reference Type | Internal |
| Resolution | 32 bit |
| Sampling Rate | 9 kHz |
| Product Type | Analog Front End - AFE |
| Number of Converters | 1 Converter |
| Product | Multimodal Analog Front End |
| Input Voltage | 1.7 V to 1.9 V |
| Product Category | Analog Front End - AFE |