VECANA01 Overview68-LCC (J-Lead) is how it's packaged.It is designed with 12 Bits.This file is embedded in the Tube package.A 68 termination matches the impedance of a transmission line.As a result of the base part number, it is possible to find its related parts.It is recommended that the supply voltage be left as 5V.This board is designed with 68 pins.In order to maintain reliable operation, it operates at a minimal operating temperature of -40°C.For reliability, it operates at 85°C, its maximal operating temperature.68 pins are present in the device.As you can see, it is mounted in the way of Surface Mount.Microcontrollers often use 3 A/D converters to convert analog signals like voltage into digital form for reading and processing.There are 10 channels on the A/D converter.Depending on the source voltage and the output voltage, there are ADC SUBSYSTEM converters.
VECANA01 FeaturesVECANA01 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VECANA01 AFE applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 68 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 68 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 225mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | VECANA01 |
| Pin Count | 68 |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 10 |
| Interface | SPI, Serial |
| Power Dissipation | 825mW |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC SUBSYSTEM |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 78 ksps |
| Number of Analog In Channels | 10 |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25V |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0488% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75V |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of A/D Converters | 3 |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Conversion Rate | 78 ksps |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Height | 4.57mm |
| Length | 24.23mm |
| Width | 24.23mm |
| Thickness | 4.06mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 68-PLCC (24.23x24.23) |
| Part Status | Last Time Buy |
| Power (Watts) | 225mW |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |