ADS1196CPAG OverviewIt is packaged in the way of 64-TQFP.This electronic part is designed with 16 Bits.It is embedded in the Tray package.There are 64 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The supply/analog voltage of this electrical device is 2.7V~5.25V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The supply/digital voltage of this electrical device is 1.65V~3.6V.According to the base part number, its related parts can be founded.The supply voltage should be kept as 3V.It is designed with 64 pins.It operates with the minimal operating temperature of 0°C to ensure its reliability.It operates with the maximal operating temperature of 70°C to ensure its reliability.It is equipped with 64 pin count.It supports the maximal supply voltage of 5.25V.The maximal voltage supplied for its operation reaches 1.65V.The power of this electrical device is 6.9mW Watts.The type of this electrical device is General Purpose.The nominal supply current amounts to 700mA.There are 8 A/D converters, which are used to convert an analog signal like voltage to digital form so that it can be read and processed by a microcontroller. 6 inputs are employed.It operates with the maximal supply voltage (DC) of 3.6V.It operates with the minimal supply voltage (DC) of 1.65V.
ADS1196CPAG FeaturesADS1196CPAG ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1196CPAG AFE applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Power (Watts) | 6.9mW |
| Max Power Dissipation | 4mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS1196 |
| Pin Count | 64 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Nominal Supply Current | 700mA |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Inputs | 6 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~3.6V |
| Power Consumption | 3.6mW |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Conversion Rate | 8 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 97 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.65V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |