MAX19712ETN+ OverviewPackaged in the manner of 56-WFQFN Exposed Pad.An electronic part designed with 10 Bits is used in this product.This electrical device provides regulated DC power to run a load based on the supply voltage (analog voltage) 2.7V ~ 3.3V, converted from AC voltage to DC voltage.This electrical device operates at 2.7V ~ 3.3V volts.This electrical device is powered by 50 mW Watts.Device packages from 56-TQFN (7x7) are used as the supplier.
MAX19712ETN+ FeaturesMAX19712ETN+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX19712ETN+ AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-TQFN (7x7) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX19712 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | * |
| Part Status | Active |
| Power (Watts) | 50 mW |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 56 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power Rating | 50mW |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX19712 |
| Pin Count | 56 |
| Power Supplies | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 2.7V |
| Min Supply Voltage | 3.3V |
| Nominal Supply Current | 16.8mA |
| Quiescent Current | 19mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 22 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Conversion Rate | 22 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 54.8 dB |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |