ADS1205IRGER OverviewIn package 24-VFQFN Exposed Pad, ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tape & Reel (TR).In order to maintain normal operation, a temperature of -40°C~85°C is recommended.This outstanding Modulator can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Surface Mount, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register 2.7V~5.5V as ADCs/DACs should for the supply voltage.The total number of terminations is 24.This 1 function enables high performance for applications of any kind.Those looking for similar parts could try searching "ADS1205".Data acquisition units need a voltage of 5V to operate properly.According to its pin count, there are 24 pins.There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 16-bit device.A total of 24 pins are involved in the unit.Due to high-level analog source acquisition, only 2 analog IN channels are implemented.The part provided 2 analog inputs that ensured a fast and precise data acquisition process.
ADS1205IRGER FeaturesSurface Mount acquisition unit
16-Bit acquisition unit
2 analog inputs.
ADS1205IRGER ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1205IRGER ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | 3A991.C.4 |
| Type | Modulator |
| Max Power Dissipation | 80mW |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADS1205 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 3/55V |
| Nominal Supply Current | 11.8mA |
| Power Dissipation | 59mW |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Analog, Digital, Single |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 40k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 59mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.005% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Conversion Rate | 40 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 88.9 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 98 dB |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 880μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |