ADS1208IPWRG4 Overview16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is available as a package.There is a Tape & Reel (TR) package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~85°C to maintain normal operation.There is an outstanding Modulator that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 2.7V~5.5V 4.5V~5.5V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 16.You can access high performance with 1 functions here.In case you are interested in similar specs, you can search "ADS1208".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 5V.In terms of pin count, it has 16.ADCs/DACs is a device that can capture data in 16-bADCs/DACs resolution.There are 16 pins on the unit.The device can be supplied using 5.5V.There are 1 analog IN channels implemented due to the high-level acquisition of analog sources.Data acquisition was fast and precise thanks to this component's 1 analog inputs.
ADS1208IPWRG4 FeaturesSurface Mount acquisition unit
16-Bit acquisition unit
5.5V unit
1 analog inputs.
ADS1208IPWRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1208IPWRG4 ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Modulator |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 90mW |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | ADS1208 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 3/55V |
| Nominal Supply Current | 11.9mA |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 40k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 64mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 8 LSB |
| Conversion Rate | 40 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 82 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 93 dB |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |