ADS1291IPBSR OverviewIt is packaged in a way that resembles 32-TQFP.The electronic part in this example has been designed using 24 Bits.As part of Tape & Reel (TR), it is embedded.It involves terminating a transmission line with an impedance-matching device.A power supply/analog voltage of 2.7V~5.25V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 1.7V~3.6V.The related parts of a base part number can be found by referring to the number of that base part.Supply voltage should be set to 3V.32 pins are used in the design.A minimum operating temperature of -40°C ensures its reliability.Ensure its reliability by operating at a maximum of 85°C.This device is equipped with 32 pins.As a result, it supports the maximum supply voltage of 5.25V.In order to operate it, a maximum voltage of 1.7V must be applied.In order to operate this DC switching regulator, the supply current must be in the range of 250μA.This electrical device is a General Purpose type.2 converters convert both numbers and figures into words.The maximum power supply voltage (DC) of 3.6V is used.During operation, it operates with the minimal supply voltage (DC) of 1.7V.
ADS1291IPBSR FeaturesADS1291IPBSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1291IPBSR AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 495μW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | ADS1291 |
| Pin Count | 32 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Current | 250μA |
| Number of Bits | 24 |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~3.6V |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 125 sps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 107 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.7V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |