![]()
Add to cart |
ADS1298IPAG, distributed by Utmel Electronics. It's category belong to Analog to Digital Converters - ADC. It is applied to many fields, like Communications equipment Datacom module Enterprise systems Enterprise machine Personal electronics Portable electronics. And the main parameters of this part is: 8-Channel 24-bit ADC With Integrated ECG Front End 64-TQFP -40 to 85. Additionally, it is green and compliant to RoHS (Lead free / RoHS Compliant).
Package: TQFP64
Package/Case: 64-TQFP
Device Package: 64-TQFP (10x10)
RoHS: Lead free / RoHS Compliant
Enterprise systems
Personal electronics
Communications equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power (Watts) | 14.1mW |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES DIGITAL SUPPLY OF 1.65V TO 3.6V |
| Max Power Dissipation | 8.8mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS1298 |
| Pin Count | 64 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 3.1mA |
| Number of Bits | 24 |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 32 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~3.6V |
| Power Consumption | 6mW |
| Number of Converters | 8 |
| Conversion Rate | 32 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 112 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.65V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |