![]()
Add to cart |
32-VFQFN Exposed Pad is the way it is packaged.This electronic part is designed with 24 Bits.The package Tape & Reel (TR) contains this file embedded in it.It involves terminating a transmission line with an impedance-matching device.As the supply voltage for this device is 2.7V~5.25V, it converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) so it can drive a load with regulated DC power.This electrical device has a voltage of 1.7V~3.6V for its supply/digital input.Using the base part number of a component, its related parts can be found based on that number.As far as the supply voltage goes, it should be kept at 3V.There are 32 pins on it.To ensure the reliability of the device, it operates at a minimal operating temperature of -40°C.It operates with the maximal operating temperature of 85°C to ensure its reliability.Ensures that 5.25V is supplied with its maximum supply voltage.It operates at a maximum voltage of 1.7V when the maximum voltage is supplied for its operation.In Surface Mount's direction, it is mounted.The DC switching regulator operates on a supply current of 250μA.There is a type General Purpose electrical device here.A 2 converter can be used to convert numbers into words and figures into words as well.
There are a lot of Texas Instruments ADS1292RIRSMT AFE applications.
Scientific instruments
Cell Phones
Digital signal processing
Smart antenna systems
Imaging Systems
Digital beam-forming systems for ultrasound
Automotive
Industrial Process Control
RADAR processing, digital oscilloscopes
Digital Storage Oscilloscope
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Manufacturer Package Identifier | RSM (S-PVQFN-N32) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 740μW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | ADS1292 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Current | 250μA |
| Number of Bits | 24 |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~3.6V |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 125 sps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 107 dB |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |