MAX14921ECS+W Overview80-TQFP is the way it is packaged.- Bits were used to design this electronic part.The supply/analog voltage of this electrical device is 4.75V ~ 5.25V, which converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) to drive a load with regulated DC power.Electrical device 4.75V ~ 5.25V has a 4.75V ~ 5.25V supply voltage/digital voltage.This electrical device has a power rating of 1.86 W Watts.80-TQFP (12x12) is the supplier device package used by the company.
MAX14921ECS+W FeaturesMAX14921ECS+W ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX14921ECS+W AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP |
| Supplier Device Package | 80-TQFP (12x12) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX149 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Power (Watts) | 1.86 W |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Bits | - |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.75V ~ 5.25V |
| Published | 2015 |
| Part Status | Active |