ADS1294IPAGR OverviewIn this case, it is packaged in the same way as 64-TQFP.A 24-Bit electronic part was designed for this application.It is included in the Tape & Reel (TR) package.It is the practice of terminating transmission lines with impedance-matching devices.2.7V~5.5V serves as the supply/analog voltage for this electrical device, which transforms AC voltage into regulated DC voltage and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device is supplied with 1.65V~3.6V as the digital voltage or supply voltage.Using the base part number of a component, its related parts can be found based on that number.It is recommended to keep the supply voltage at 3V.64 pins are used in the design of this board.In order to ensure its reliability, it operates at the minimal operating temperature of -40°C.In order to ensure the reliability of the system, it operates at the maximum operating temperature of 85°C.The 64 pin count is provided.The maximum voltage that can be supplied by 5.25V is supported by it.There is a maximum voltage provided for its operation that reaches 1.65V.In terms of power, this electrical device consumes 10.1mW watts.As the supply current for this DC switching regulator is 2.75mA, it operates from this current.General Purpose is the type of electrical device that this is.Inputs from the 4 axis are used in this process.The device operates with a maximum supply voltage (DC) of 3.6V.In addition to this, it is also characterized by IT ALSO REQUIRES DIGITAL SUPPLY OF 1.65V TO 3.6V.In order for it to operate, it has to have a minimum voltage supply (DC) of 1.65V.
ADS1294IPAGR FeaturesADS1294IPAGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1294IPAGR AFE applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power (Watts) | 10.1mW |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES DIGITAL SUPPLY OF 1.65V TO 3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS1294 |
| Pin Count | 64 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Operating Supply Current | 2.75mA |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Inputs | 4 |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 32 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~3.6V |
| Power Consumption | 3mW |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 112 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.65V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |