TLV990-28PFBG4 OverviewPackaged in the manner of TQFP.An electronic part designed with 10 Bits is used in this product.48 termination involves impedance-matching a transmission line.48 pins are used to design it.Ensure its reliability by operating at -20°C°C minimum operating temperature.For reliability, the maximum operating temperature is 75°C.The pin count is 48.Ensures that 4.4V is supplied with its maximum supply voltage.A maximum voltage of 1.8V is required for its operation.The mount faces Surface Mount.Using 1 converters, you can convert figures or numbers into words.This electrical device is equipped with a consumer IC of type CONSUMER CIRCUIT.
TLV990-28PFBG4 FeaturesTLV990-28PFBG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV990-28PFBG4 AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 139.989945mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 48 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 4.4V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Power Dissipation-Max | 150mW |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 28 Msps |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 28 Msps |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |