ADS1296RIZXGR OverviewIn the manner of 64-LFBGA, it is packaged as it is.There is an electronic part in this product that has been designed with 24 Bits.It is part of the Tape & Reel (TR) package, which is included in the download.In the 64 termination, an impedance-matching device is used for terminating a transmission line. This is referred to as the 64 termination.As the supply voltage for this device is 2.7V~5.5V, it converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) so it can drive a load with regulated DC power.This electrical device takes the form of a digital voltage supply, which is 1.65V~3.6V.Based on the base part number, it will be possible for the related parts to be located.We recommend keeping the supply voltage as 3V at all times.A set of 64 pins is included in the design.For the sake of reliability, it must be operated at a minimum operating temperature of -40°C.The maximum operating temperature of the device is set at 85°C to ensure its reliability at all times.There is a 64 pin count that is included in this device.It is capable of supporting the maximum possible voltage supply for 5.25V.It operates at a maximum voltage of 1.65V when the maximum voltage is supplied for its operation.It can be seen from the figure that this electrical device has an output power of 17.5mW Watts, which corresponds to its power rating.The DC switching regulator of this design operates with a supply current of 2.75mA.This electrical device has the type General Purpose, meaning that it is an electronic device.It is possible to convert numbers to words and figures to words through 6 converters, which are available on the Internet.As long as 3.6V is set to a maximum supply voltage (DC), it operates as designed.A minimal supply voltage of 12V (DC) is needed for this device to operate.
ADS1296RIZXGR FeaturesADS1296RIZXGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1296RIZXGR AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Package / Case | 64-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power (Watts) | 17.5mW |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 5.4mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | ADS1296 |
| Pin Count | 64 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Operating Supply Current | 2.75mA |
| Number of Bits | 24 |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 32 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~3.6V |
| Power Consumption | 5.3mW |
| Number of Converters | 6 |
| Conversion Rate | 32 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 112 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.65V |
| Height | 1.45mm |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| Thickness | 1.01mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |