MAX19708ETM+T OverviewI have packaged it in a way that is similar to 48-WFQFN Exposed Pad's.10 Bits were used in the design of this electronic part.There is an embedded version of it in the Tape & Reel (TR) package.48 termination is a method of terminating transmission lines with impedance matching devices.Using 2.7V~3.3V, this electrical device converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device has a supply/digital voltage of 2.7V~3.3V which indicates the power supply/digital voltage.The base part number of the product allows the identification of its related parts based on the part number.As far as the supply voltage goes, it should be kept at 3V.In addition, it is equipped with a 48 pin count.Optimal conditions for operating the device are temperatures below 85°C.It uses a TELECOM CIRCUIT-type telecom IC as its core.Using a 3V-powered supply, it operates on a wide range of voltages.
MAX19708ETM+T FeaturesMAX19708ETM+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX19708ETM+T AFE applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Power Rating | 36.9mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX19708 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Power Supplies | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Current-Max | 0.016mA |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX19708 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power (Watts) | 36.9 mW |
| Power Rating | 36.9 mW |
| Max Power Dissipation | 36.9 mW |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Interface | Parallel, SPI |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 14.1 mA |
| Quiescent Current | 16 mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 11 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |
| Number of Converters | 6 |
| Conversion Rate | 11 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Radiation Hardening | No |