ADS58J64IRMPR OverviewPackage 72-VFQFN Exposed Pad includes it.The Tape & Reel (TR) package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to -40°C~85°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding Capacitance-to-Digital Converter.This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of 1.1V~1.2V 1.8V~2V, the circuit should be re-built.Total, there are 72 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.Due to the deployment of 4 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.In case you're looking for parts with similar specifications, try searching "ADS58J64".The voltage to be applied to this data acquisition unit is 1.15V.A total of 72 pins are present on the unit.
ADS58J64IRMPR FeaturesSurface Mount acquisition unit
4 channels process
ADS58J64IRMPR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS58J64IRMPR ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 72-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 72 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 72 |
| Type | Capacitance-to-Digital Converter |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 1.1V~1.2V 1.8V~2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.15V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS58J64 |
| Number of Channels | 4 |
| Data Interface | JESD204B |
| Sampling Rate (Per Second) | 500M |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 14 b |
| Height | 1mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |