ADS7049QDCURQ1 OverviewThe analogue to digital converter is designed with 12 Bits.The AD converter is embedded in the 8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 8 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3V.The A/D converter has 1 channels.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~125°C.The number of samples of audio recorded every second is 2M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are Supply reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 8 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 2.35V~3.6V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.It belongs to ADS7049 family.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 1.65V~3.6V.1 inputs are employed.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 3.6V.It is a type of FPGA belonging to the Automotive, AEC-Q101 series.The maximal supply current amounts to 0.46mA.
ADS7049QDCURQ1 Features1 Functions
8 basic kinds of terminations
Automotive, AEC-Q101 series
ADS7049QDCURQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS7049QDCURQ1 ADC applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS7049 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Current-Max | 0.46mA |
| Input Type | Differential |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 1 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Reference Type | Supply |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 2 MHz |
| Voltage - Supply, Analog | 2.35V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~3.6V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 2M |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Analog Input Voltage-Max | 3.6V |
| Output Format | SERIAL |
| Conversion Time-Max | 0.402μs |
| Height | 900μm |
| Length | 2.3mm |
| Width | 2mm |
| Thickness | 850μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |