THS1030CPWR OverviewThe analogue to digital converter is designed with 10 Bits.The AD converter is embedded in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 28 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3.3V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 28 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at 0°C~70°C.The number of samples of audio recorded every second is 30M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential, Single Ended.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Pipelined.There are 28 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 3V~5.5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.25 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to THS1030 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.The supply type of this electronic ADC converter is Analog, Digital.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 3V~5.5V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.5V.It operates with the minimal supply voltage of 3V.The ADC converter operates from 3/5V power supplies.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 120mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 150mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 30 Msps.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -2V.The digital converter operates with the minimal supply voltage (DC) of 3V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage (DC) of 5.5V.
THS1030CPWR Features1 Functions
28 basic kinds of terminations
28 pin count
Minimal supply voltage of 3V
3/5V power supplies
Maximal supply voltage (DC) of 5.5V
THS1030CPWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS1030CPWR ADC applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | THS1030 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 29mA |
| Power Dissipation | 120mW |
| Number of Bits | 10 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | Pipelined |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 30 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~5.5V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 30M |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 150mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 30 Msps |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 49.4 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Min Supply Voltage (DC) | 3V |
| Analog Input Voltage-Min | -2V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 53 dB |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |