ADS7843E/2K5 OverviewA Tape & Reel (TR) package is used to house this item.It was included in the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package that was sent out.The device adapts a Serial interface to improve the performance of data acquisition.It is mounted in the Surface Mount axis of the machine.As this unit is designed to read the supply voltage as 2.7V~5V, you better redo the circuit if you are not able to read it.For this chip, the average operating temperature should be -40°C~85°C degrees Celsius.The total number of terminals is 16, and each of them has its own set of functions.In this case, ADS7843 is the base part number for the device.The part has a total of four 16 pins in total.As a result, it provides a voltage reference for External.This data acquisition device has 16-pin connectors suitable for a variety of applications.The device is capable of acquiring high-resolution 12-bit data.The supply voltage of 2.7V is recommended in order for this gadget to run properly.As a result of combining 4 channels, this video processing device achieves incredible performance.A power supply of type 2.7V is required for the part.As long as a current of 2.5μA is applied to this device, it will work in compliance with its designed specifications.The acquisition of high-level analog sources is achieved by implementing an analog input channel with a 4 value.
ADS7843E/2K5 FeaturesADS7843E/2K5 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS7843E/2K5 Touch Screen Controllers applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 21 hours ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADS7843 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.7V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | Serial |
| Number of Bits | 12 |
| Current - Supply | 2.5μA |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Conversion Time-Max | 6μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |