ATMXT640UD-CCUBRHA1 OverviewThis package is housed in a Cut Tape format.It was sent with the UFBGA-88 package.Devices with I²C, SPI interfaces provide better data acquisition performance.A Surface Mount-axis is mounted on the part.The circuit must be re-done if your meter does not read 1.71V ~ 3.47V, 3.14V ~ 3.47V for the supply voltage as this unit is designed to do.This chip should operate at -40°C ~ 105°C degrees Celsius on average.It provides a voltage reference for -.Data acquisition is outstanding, as with all high-quality Data Converter ICss.The official website for the - series/family/product line contains more information.The device can be operated from a current of 40 mA in compliance with its designed specifications.88-UFBGA (6x6) supplier provided the device package.
ATMXT640UD-CCUBRHA1 FeaturesATMXT640UD-CCUBRHA1 ApplicationsThere are a lot of Microchip
ATMXT640UD-CCUBRHA1 Touch Screen Controllers applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Package / Case | UFBGA-88 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 88-UFBGA (6x6) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 5000 |
| Interface Type | I2C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Series | - |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 3.47V, 3.14V ~ 3.47V |
| Interface | I²C, SPI |
| Current - Supply | 40 mA |
| Product Type | Touch Screen Controllers |
| Resolution (Bits) | - |
| Touchscreen | 2 Wire Capacitive |
| Voltage Reference | - |
| Product | Touch Screen Controllers |
| Product Category | Touch Screen Controllers |