ADS7843IDBQRQ1 OverviewPackaged in a Tape & Reel (TR)-shape.This package has been dispatched along with the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package.The device uses the Serial interface to increase data acquisition performance.There is a mounting plate in the Surface Mount axis for the part.The circuit should be redone if your meter does not read 2.7V~5V for the supply voltage as it should be for this unit.This chip should operate at -40°C~85°C temperatures on average.16 terminals are in total, with each with its own functions.In this device, ADS7843 represents the base part number.A total of 16 pins are present on the part.With it, you get a reference voltage for External.Data acquisition device with 16-pins for your specialized needs.For this product, Surface Mount is adapted in order to enhance design flexibility.Data acquisition device with high resolution in the 12-bit range.Current supply is required for the part's normal function status.I recommend a supply voltage of 2.7V in order for this device to run correctly.We recommend visiting the official Automotive, AEC-Q100 series/family/product line website for more information.Power supplies for this part are required.For the acquisition of high-level analog sources, an analog IN channel with a 4 value is implemented.
ADS7843IDBQRQ1 FeaturesADS7843IDBQRQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS7843IDBQRQ1 Touch Screen Controllers applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.64mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADS7843 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.7V |
| Interface | Serial |
| Operating Supply Current | 280μA |
| Nominal Supply Current | 280μA |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0488% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 3.6V |
| Conversion Time-Max | 6μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |