TSC2301IZQZR OverviewPackaged in a Tape & Reel (TR).120-VFBGA package was dispatched with this item.The device adapts SPI interface for better data acquisition performance.Surface Mount-axis mounts the part.Your meter should read 2.7V~3.6V for the supply voltage if it does not, you might have to redo the circuit.This chip should operate at an average temperature of -40°C~85°C.In total, there are 120 terminals, each with its own function.This device has the part number TSC2301 as its base.120 pins make up the total number of pins on the part.Voltage reference External Internal is provided by it.For your specialized needs, a 120-pin data acquisition device is available.Linear devices can be powered by voltages as low as 2.7V.A Surface Mount has been added to this product in order to enhance its design flexibility.12-bit data acquisition device with high resolution.The part cannot be supplied at voltages exceeding 3.6V.As a consumer IC, it can also be used in CONSUMER CIRCUIT mode.There is a requirement for 3.3V power supplies for this part.
TSC2301IZQZR FeaturesTSC2301IZQZR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TSC2301IZQZR Touch Screen Controllers applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 120-VFBGA |
| Number of Pins | 120 |
| Weight | 77.195751mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 120 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TSC2301 |
| Pin Count | 120 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | SPI |
| Number of Bits | 12 |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External Internal |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |