ADS7846AE OverviewIn package Axial, ADCs/DACs can be found.The Tape & Reel (TR) package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to -65°C ~ 175°C, normal operation is possible.The total number of terminations stands at 2.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters belongs to the series Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50.
ADS7846AE FeaturesADS7846AE ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS7846AE ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Height - Seated (Max) | -- |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Bulk |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Size / Dimension | 0.070 Dia x 0.150 L (1.78mm x 3.81mm) |
| Tolerance | ±0.5% |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Resistance | 135 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Failure Rate | S (0.001%) |
| Features | Military, Moisture Resistant, Weldable |