ADV7128KR80-REEL Overview28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is available as a package.There is a Tape & Reel (TR) package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to 0°C~70°C to maintain normal operation.There is an outstanding Video DAC that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 4.75V~5.25V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 28.You can access high performance with 1 functions here.ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 5V.In terms of pin count, it has 28.ADCs/DACs is a device that can capture data in 10-bADCs/DACs resolution.
ADV7128KR80-REEL FeaturesSurface Mount acquisition unit
10-Bit acquisition unit
ADV7128KR80-REEL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADV7128KR80-REEL ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Video DAC |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Bits | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 80M |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Input Bit Code | BINARY |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Input Format | PARALLEL, WORD |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |