ADS7846IGQCR OverviewPresented in a Cut Tape (CT) package.This item was shipped with package 48-VFBGA.SPI interface enables better data acquisition performance.In Surface Mount, the part is mounted.This unit should read 2.2V~5.25V for the supply voltage even if your meter does not.For this chip, the average operating temperature should be -40°C~85°C.It has 48 terminals in total, each with its own functions.Its base part number is ADS7846.48 pins make up the part's total number.The voltage reference provided by the device is External Internal.For your specialized needs, we have a 48-pin data acquisition device.Linear devices can operate at voltages as low as 2.2V.It is designed to enhance design flexibility through the use of Surface Mount.This device acquires data at a high resolution of 12-bits.The part cannot be supplied with voltages higher than 5.25V.It is necessary to supply current to the part in order for it to function correctly.It is recommended that a supply voltage of 2.7V is used to fully operate this gadget.Its performance is amazing thanks to the combination of 6 channels.This device is used by both professionals and hobbyists to acquire ANALOG CIRCUIT analog data.
ADS7846IGQCR FeaturesADS7846IGQCR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS7846IGQCR Touch Screen Controllers applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFBGA |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) |
| Number of Terminations | 48 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.2V~5.25V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADS7846 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.2V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | SPI |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 500μA |
| Nominal Supply Current | 280μA |
| Number of Bits | 12 |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External Internal |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |