STMPE811QTR OverviewA Tape & Reel (TR) package is used to house this item.It was included in the 16-VFQFN Exposed Pad package that was sent out.The device adapts a I2C, SPI interface to improve the performance of data acquisition.It is mounted in the Surface Mount axis of the machine.As this unit is designed to read the supply voltage as 1.8V~3.3V, you better redo the circuit if you are not able to read it.For this chip, the average operating temperature should be -40°C~85°C degrees Celsius.The total number of terminals is 16, and each of them has its own set of functions.In this case, STMPE811 is the base part number for the device.The part has a total of four 16 pins in total.As a result, it provides a voltage reference for Internal.This linear device can be operated at a voltage of 1.65V which is the lowest voltage that may be applied.In order to enhance the flexibility of this product, Surface Mount has been adapted.There is a requirement for 500nA supply current in order for the part to function normally.In addition to that, it is also used as an integrated circuit for consumer products.If you would like to find out more information, please visit the official website: S-Touch™ series/family/product line.A power supply of type 1.8/3.3V is required for the part.A voltage of 3.6V is used as the supply voltage.
STMPE811QTR FeaturesSTMPE811QTR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STMPE811QTR Touch Screen Controllers applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Weight | 57.09594mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | S-Touch™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V~3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | STMPE811 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N16 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.65V |
| Interface | I2C, SPI |
| Operating Supply Current | 500nA |
| Nominal Supply Current | 2.8mA |
| Output Current | 2mA |
| Max Frequency | 6.5MHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | Internal |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |