ADS7869IPZT OverviewIn package 1206 (3216 Metric), ADCs/DACs can be found.When working temperatures are set to -55°C ~ 155°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding Motor Control, you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 2.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 12 channels.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters belongs to the series SG73S-RT.
ADS7869IPZT FeaturesSurface Mount acquisition unit
12 channels process
ADS7869IPZT ApplicationsThere are a lot of National Semiconductor
ADS7869IPZT ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.028 (0.70mm) |
| Base Product Number | ADS7869 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Series | SG73S-RT |
| Size / Dimension | 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) |
| Tolerance | ±0.5% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Type | Motor Control |
| Resistance | 4.53 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V |
| Failure Rate | - |
| Number of Channels | 12 |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Ratings | - |