MAX181AEQH+D OverviewADCs/DACs is included in package 44-LCC (J-Lead).ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at -40°C ~ 85°C for normal operation.This outstanding D-Type, Micro-D can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Surface Mount.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read 5V, -12V, -15V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.Using 6 channels, this unit can efficiently perform complex tasks.Depending on your requirements, this might be used as a high resolution 12-bit data acquisition device.There are 1 A/D converters built into this part.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a unAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converters from the series MDM.
MAX181AEQH+D FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
12-Bit acquisition unit
MAX181AEQH+D ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX181AEQH+D ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Package | Bulk |
| Mfr | ITT Cannon, LLC |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MAX181 |
| Series | MDM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Type | D-Type, Micro-D |
| Number of Positions | 15 |
| Color | Yellow, Individual |
| Voltage - Supply | 5V, -12V, -15V |
| Shielding | - |
| Contact Finish | Gold |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Usage | - |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 6 |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Voltage - Supply, Analog | 5V, -11.4V ~ 15.75V |
| 1st Connector | Receptacle, Female Sockets |
| Voltage - Supply, Digital | 5V, -11.4V ~ 15.75V |
| 2nd Connector | Individual Wire Leads |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Features | - |
| Length | 0.667 (203.20mm, 8.00) |
| Contact Finish Thickness | - |