![]()
Add to cart |
The ADSP-21060KB-160 SHARC®—Super Harvard Architecture Computer—is a 32-bit signal processing microcomputer offering high DSP performance levels. The ADSP-21060KB-160 builds on the ADSP-21000 DSP core to form a complete system-on-a-chip,
adding a dual-ported on-chip SRAM and integrated I/O peripherals supported by a dedicated I/O bus. Fabricated in a high-speed, low-power CMOS process, the ADSP-21060KB-160 has a 25 ns instruction cycle time and operates at 40 MIPS. With its on-chip instruction cache, the processor can execute every instruction in a single cycle.
40 MIPS, 25 ns instruction rate, single-cycle instruction execution
120 MFLOPS peak, 80 MFLOPS sustained performance
Dual data address generators with modulo and bit-reverse addressing)
Efficient program sequencing with zero-overhead looping: Single-cycle loop setup
Automotive
Body electronics & lighting
Communications equipment
Broadband fixed line access
Personal electronics
Connected peripherals & printers
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Contact Plating | Lead, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 225-BBGA |
| Number of Pins | 225 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 225 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead/Silver (Sn62Pb36Ag2) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-21060 |
| Pin Count | 225 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Host Interface, Link Port, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| RAM Size | 512kB |
| Supply Current-Max | 850mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 32 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |