TMX320C6745PTP2 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 176-LQFP Exposed Pad .Tray is the packaging method provided.Due to its Fixed/Floating Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~90°C TJ, it will operate normally.1.8V 3.3V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The TMS320C674x series includes this digital signal processor.176 terminations are available for its use.1.2V is the supply voltage.176 component pins are present.Its configuration includes 176 pins.With its base part number of 320C6745, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 200MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device requires a minimum voltage of 1.14V.This device can handle a maximum voltage of 3.45V.This device is powered by 3.3V's supply voltage.
TMX320C6745PTP2 FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
TMX320C6745PTP2 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMX320C6745PTP2 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C674x |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed/Floating Point |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 200MHz |
| Base Part Number | 320C6745 |
| Pin Count | 176 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Ethernet MAC, I2C, McASP, SPI, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Bit Size | 16 |
| Data Bus Width | 32b |
| Address Bus Width | 13 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 16384 |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 320kB |
| Length | 24mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |