ADSP-21060LCB-133 OverviewThis is an electronic component with a 225-BBGA package.The packaging way is Tray.The fact that it belongs to the Floating Point family means that it can be applied to a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that -40°C~100°C TC is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.As part of the SHARC® series, this digital signal processor is included.The uses of this product can be terminated with 225.A voltage of 3.3V is used as the supply voltage.There are pins on the 225 component.The configuration of the device includes 225 pins.With its base part number ADSP-21060, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at the frequency of 40MHz, it has been designed specifically.The mounting method of the device is Surface Mount.It is possible to supply as low a voltage as 3.15V to this device.There is a maximum voltage supply of 3.45V to this device.The device operates with a supply voltage of 3.3V.Timer/counters with a 1-axis measure time and count external events.The architecture of this processor core is SHARC.
ADSP-21060LCB-133 FeaturesSupplied in the 225-BBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
1 timers/counters
ADSP-21060LCB-133 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21060LCB-133 DSP applications.
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
| Contact Plating | Lead, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 225-BBGA |
| Number of Pins | 225 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 225 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead/Silver (Sn62Pb36Ag2) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 40MHz |
| Base Part Number | ADSP-21060 |
| Pin Count | 225 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Host Interface, Link Port, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| RAM Size | 512kB |
| Supply Current-Max | 600mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 32 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Clock Rate | 33MHz |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |