ADSP-BF535PBB-200 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 260-BBGA .Tray is the packaging method provided.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of -40°C~85°C TA, it will operate normally.3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The Blackfin® series includes this digital signal processor.Its configuration includes 260 pins.With its base part number of ADSP-BF535, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 200MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device requires a minimum voltage of 950mV.This device can handle a maximum voltage of 3.45V.308kB data can be stored in the memory of this device.Time and external events are measured and counted with 4 timers/counters.Blackfin-architecture is used in this processor core.There are 16 I/Os on the device.It is recommended that the operating temperature be lower than 85°C.It is recommended that the operating temperature exceeds -40°C.To ensure reliability, the frequency should not exceed 200MHz.
ADSP-BF535PBB-200 FeaturesSupplied in the 260-BBGA package
4 timers/counters
16 I/Os
ADSP-BF535PBB-200 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-BF535PBB-200 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 260-BBGA |
| Number of Pins | 260 |
| Supplier Device Package | 260-PBGA (19x19) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 200MHz |
| Base Part Number | ADSP-BF535 |
| Interface | PCI, SPI, SSP, UART, USB |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 950mV |
| Memory Size | 308kB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 32kB |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Core Architecture | Blackfin |
| Max Frequency | 200MHz |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.50V |
| On Chip Data RAM | 308kB |
| Clock Rate | 200MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |